Naše zimní projekty

Zvířata v zimě

Jak živočichové tráví zimu, kteří ptáci u nás zůstávají, kteří odlétají, kam se schová hmyz? Na tyto otázky jsme v uplynulé době hledali odpovědi a téma pak tradičně prostoupilo písničky, básničky a další činnosti. Už v ranních pohybovkách jsme se měnili na zvířata, na lišku nebo na kosy, pěnkavy, vrabce apod. Podle pokročilosti pracujeme samostatně nebo ve skupinách s texty, hledáme informace v knihách, atlasech a určovacích klíčích. Ptáčky si kreslíme, vyrábíme z papíru, se sýkorkami přilétly starším dětem nenápadně i texty s novými vyjmenovanými slovy. Pustili jsme se také do výroby krmítka. Vymýšleli jsme vlastní návrhy, dohodli se na jednom výsledném, promysleli dopředu postup, měřili, řezali, zatloukali… V této souvislosti jsme zjišťovali, jak ptáčky v zimě správně přikrmovat. Víte například, že lojové koule v síťce mohou být pro ptáky nebezpečné a čím? Vyvrcholením projektu byla výprava do lesa. Do terénu jsme vyrazili s panem Fikarem, který spravuje les kolem našeho milovaného Horního Mlýna. Podívali jsme se ke krmelci, osahali si srnčí parůžky. Našli jsme stopy a pobytová znamení zajíců, srnek, divokého prasete, vypátrali, kudy chodí lišky, a zjistili, že v lokalitě žije dokonce i norek americký! Jako poděkování jsme se rozhodli panu Fikarovi darovat naše vyrobené krmítko a děkujeme mu i touto cestou!

CAM02816 _DSC2389 _DSC2423 Po stopách zvířat 

Více fotek k projektu zde

Olympiáda

I tohle aktuální téma se objevilo v aktivitách našich dní. Uspořádali jsme si svou vlastní olympiádu s řadou disciplín venku, v tělocvičně i na ledě, včetně krasobruslení! Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli i paralympiádu s různými typy omezení. Četli jsme si legendu o vzniku olympijských her ve starověkém Řecku, seznámili se s olympijskými symboly, tipovali, co znamenají barvy na olympijských kruzích, a modelovali je z barevných voňavých včelích vosků. No a nemůžou samozřejmě chybět medaile, ty naše jsou keramické. Ať žije fair play!

Olympijské kruhy modelované z barevného včelího vosku

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Máte zájem o pravidelné informace o škole?

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Svobodná škola Chotěboř na Facebooku